Co robić po lekcjach, czyli jak młodzież powinna spędza czas wolny

Wersja do wydrukuSend to friend

Telewizja, gry komputerowe, kino, wizyty w galeriach handlowych i spotkania towarzyskie. To najpopularniejsze sposoby, w jakie młodzi Polacy spędzają czas wolny od lekcji i obowiązków domowych. Czy jest w tym coś niewłaściwego? Czy powinniśmy ingerować w wybory, jakich dokonuje młodzież organizując sobie przyjemności?

Wydaje się, że w tym przypadku problem tkwi… w szczegółach. Nie ma nic złego w spotkaniach towarzyskich ani w chodzeniu do kina. Filmy i programy telewizyjne oraz gry komputerowe, uważnie dobierane i dawkowane w rozsądnych „porcjach”, również nie szkodzą. Podobnie wizyty w galeriach handlowych (o ile nie stają się codziennością), choć niewiele wnoszą do życia pozytywnych wartości, przecież nie szkodzą. Należy tylko pamiętać, aby takie zajęcia nie stały się jedynymi i głównymi zainteresowaniami młodych ludzi. Dlatego warto poszukać i zorganizować w swoim otoczeniu bardziej kreatywne i rozwijające możliwości spędzania wolnego czasu.

Może warto stworzyć kółko teatralne, które pomoże przybliżyć wyższą kulturę szerszemu gronu osób? A może „odkurzyć” regionalne rękodzieło i namówić lokalnych artystów do wprowadzenia młodego pokolenia w stare techniki? Szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, koronkarstwo, rzeźbienie, garncarstwo, ceramika, wyplatanie z wikliny… tego typu zajęć jest wiele i wprowadzenie ich w XXI wiek może zaowocować ciekawymi rezultatami ;) (Jeżeli w lokalnym środowisku nie znajdą się osoby, które mogą pochwalić się ciekawymi umiejętnościami to w organizacji tego typu zajęć można podeprzeć się wiedzą książkową i materiałami znalezionymi w Internecie – przecież pełne zapału i wytrwałości osoby są w stanie nauczyć się nowych rzeczy bez pomocy innych. Prawda?).

Dobrym rozwiązaniem jest również zaangażowanie się w sport. Jeżeli w okolicy nie działają żadne koła sportowe, to jak najszybciej trzeba to zmienić. I często nie trzeba do tego dysponować dużymi nakładami finansowymi - wystarczy tylko trochę pomysłowości…

Zachęcamy również do sięgnięcia po… książki. Być może wielu młodym ludziom kojarzą się one z „nudnymi” lekturami szkolnymi, ale szybko zmienią oni zdanie jeżeli sięgną po światowe bestsellery, pozycje znane i uwielbiane przez miliony czytelników na całym świecie. Oferta książkowa jest w obecnych czasach tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

A sceptycy powinni pamiętać, że wiele gier i filmowych przebojów opiera się właśnie na książkach. Odrobina wysiłku włożona w czytanie spowoduje, że otworzy się przed nimi fascynujący świat, w którym „Władca pierścieni”, „Harry Potter” czy „Opowieści z Narnii” to „wierzchołek góry lodowej” ;)

Sposobami uatrakcyjnienia oferty pozalekcyjnej zainteresowali się również niektórzy uczestnicy projektu „Młodzi liderzy działają lokalnie”. Na stronie inicjatywy znaleźć można zgłoszone problemy społeczne, które nawiązują m.in. do poprawy zaplecza sportowego („Baseny w szkołach”, „Za mało boisk”, „Tereny rekreacyjne w mieście”, „Miejsca zabaw dla dzieci”) czy rozwijania ciekawych pomysłów na hobby („Brak dostępu do kultury”, „Hobby”, „Realizowanie zainteresowań”, „Drogie bilety”). Zapraszamy do zapoznania się z zauważonymi niedoborami i pomysłami na ich rozwiązanie. Być może materiały te staną się inspiracją do podjęcia konkretnych działań w celu zwiększenia możliwości rozwoju młodych Polaków.

Osoby szukające inspiracji do wybrania ciekawego hobby zapraszamy również do odwiedzania hobbystycznych stron internetowych np.: