Burmistrz współpracuje z młodzieżą

Wersja do wydrukuSend to friend

W Głogowie Młp. powołano Młodzieżową Radę Miasta

Co powinno znaleźć się w budowanym właśnie Bike Parku? Jak walczyć z graficiarzami? To przykłady rad i pomysłów, które władzom Głogowa Młp. proponuje powołana niedawno Młodzieżowa Rada Miasta (MRM).

W skład Rady wchodzą przedstawiciele gimnazjów oraz liceum z:  Głogowa Młp., Bud Głogowskich, Wysokiej Głogowskiej oraz Przewrotnego. W sumie, 15 osób wybranych  w swoich szkołach -  w demokratycznych wyborach – przez uczniów.

Młodzieżowa Rada Miasta spełnia wszelkie standardy demokratycznej instytucji. Ma zatem przewodniczącego, jego zastępcę, sekretarza oraz komisję rewizyjną. Posiedzenia odbywać będą się  raz na kwartał – mówi Arkadiusz Dworak, radny, opiekun MRM.

Rada ma prawo podejmować uchwały,  w których zawarte są zarówno pomysły, jak i opinie dotyczące działań władz Głogowa Młp. na rzecz młodzieży. Jednym z takich zaproponowanych pomysłów jest zorganizowanie konkursu, który pomoże w walce z nieodpowiedzialnymi autorami graffiti. Twórcy (zwycięzcy konkursu)  najciekawszych projektów legalnie będą mogli zrealizować swoją pasję na  ścianie, która zostanie wskazana przez burmistrza.

Gabriela Szyszka, przewodnicząca Rady, uczennica Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie Młp. uważa, że tego rodzaju działalność jest szansą, aby się sprawdzić i zdobyć doświadczenie.

 – To ważne, że jako przewodnicząca mogę zaprosić na posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta pana burmistrza lub dyrektorów poszczególnych jednostek. Po to, aby – na przykład – przekonać ich, żeby w budowanym Bike Parku znalazły się także przeszkody, które można pokonywać, jeżdżąc na rolkach - mówi.

Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp. zwraca uwagę na to, że Młodzieżowa Rada Miasta to najważniejsza, bo praktyczna lekcja demokracji.

– Uczniowie mają okazję dostrzec, że oczekiwania w zderzeniu z możliwościami wymagają kompromisu. Niektóre projekty są priorytetowe, inne muszą poczekać na realizację. Przekonują się, że najważniejsze jest, aby nie zawieść zaufania oraz podejmować odpowiedzialne i  trafne  decyzje dotyczące gospodarowania społecznymi pieniędzmi – mówi P. Baj, burmistrz.

Uczniowska Rada Miejska w Głogowie Młp.

Na zdjęciu: Uczniowie tworzący Młodzieżową Radę Miejską w Głogowie Młp. razem z Arkadiuszem Dworakiem, opiekunem oraz Pawłem Bajem, burmistrzem (na pierwszym planie).

autor: Piotr Wróbel