O projekcie

Wersja do wydrukuSend to friend

Polski Portal Edukacyjny Interklasa rozpoczął realizację nowego projektu „Młodzi liderzy działają lokalnie” skierowanego do młodzieży szkolnej w wieku od 10 do 18 lat, w szczególności pochodzącej z terenów wiejskich oraz małych miast do 20 tys. mieszkańców. Zapraszamy uczniów do udziału w tej inicjatywie, a dorosłych do zachęcenia ich do tego.

W dzisiejszych czasach młodzieży brakuje pozytywnych wzorców społecznych i bodźców do działania. W efekcie młodzi ludzie nie wiedzą czym jest aktywność publiczna, nie mają świadomości swoich możliwości i obowiązków obywatelskich oraz nie odczuwają potrzeby osobistego udziału w procesach administracyjnych i politycznych, choćby na poziomie szkoły.

Sytuację tę ma zmienić ma nowy projekt Polskiego Portalu Edukacyjnego Interklasa „Młodzi liderzy działają lokalnie”. Jest on skierowany do młodzieży szkolnej w wieku od 10 do 18 lat, w szczególności pochodzącej z terenów wiejskich oraz małych miast do 20 tys. mieszkańców. Jego celem jest wzmocnienie świadomości społecznej i obywatelskiej młodych ludzi, przekonanie ich, że aktywny udział w życiu publicznym ma sens oraz że ich głos się liczy (wykazując się aktywnością społeczną mogą oni zmienić na lepsze środowisko, w którym żyją). Założenia te realizowane będą m.in. poprzez działania informacyjno-edukacyjne takie jak: publikacja materiałów eksperckich, artykułów i dobrych praktyk na specjalnie przygotowanej stronie internetowej projektu oraz cykl konkursów.

Inicjatywa „Młodzi liderzy działają lokalnie” obejmie teren całego kraju. Zespoły młodzieżowe stworzone w ramach rekrutacji będą miały za zadanie uważnie rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu (szkoła, miejsce zamieszkania) i zidentyfikować problemy społeczne, które przeszkadzają im i innym członkom lokalnej społeczności (np. ubóstwo, bezrobocie, alkoholizm, wykluczenie cyfrowe, problemy ekologiczne, infrastrukturalne, itp.), a następnie zaproponować sposoby na poprawę sytuacji. Uczestnikom projektu, w znalezieniu najlepszych rozwiązań, pomagać będzie Polski Portal Edukacyjny Interklasa oraz powołani eksperci - wspierając uczniów wiedzą, dobrymi praktykami i radami dotyczącymi procedur pracy grupowej.

W ramach akcji „Młodzi liderzy działają lokalnie” przeprowadzone zostaną również dwie edycje konkursu „Detektywi społeczni”, w których udział wezmą grupy młodzieżowe zgłoszone do projektu. W rywalizacji ocenione zostaną propozycje rozwiązań trzech zidentyfikowanych przez uczniów problemów społecznych. Najlepsze prace wyróżnione zostaną atrakcyjnymi nagrodami. (Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można w regulaminie rywalizacji dostępnym TUTAJ).

Długofalowym efektem inicjatywy podjętej przez PPE Interklasa będzie m.in.

  • Stworzenie Mapy Aktywności Obywatelskiej Młodzieży w Polsce - z udostępnionymi propozycjami rozwiązań problemów przygotowanymi w ramach akcji.

  • Stworzenie „Klubu Wolontariusza Interklasy”, w którym osoby najbardziej aktywne w projekcie, będą mogły kontynuować swoją działalność.

  • Raport podsumowujący i przedstawiający analizę danych dotyczących zgłoszonych problemów społecznych, który wysłany zostanie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz innych instytucji publicznych np. kuratoriów i samorządów.

Zapraszamy uczniów do udziału w projekcie „Młodzi liderzy działają lokalnie”, a dorosłych do zachęcenia ich do tego.

W chwili obecnej młodzież nie bierze aktywnego udziału w życiu publicznym: rzadko interesuje się problemami lokalnej społeczności, kwestiami politycznymi, czy gospodarczymi wychodząc z założenia, że i tak nikt ich nie będzie słuchał. Ale przecież to na ich barkach spocznie odpowiedzialność za naszą przyszłość. Teraz jest najlepszy czas na pokazanie im, że zaangażowanie obywatelskie to zachowanie ze wszech miar pozytywne, pozwalające na kształtowanie życia lokalnej społeczności, kraju, a nawet świata.

Szczegółowe informacje na temat projektu „Młodzi liderzy działają lokalnie” znaleźć można w regulaminie akcji dostępnym TUTAJ.